17 Nisan 2021

Dijital oyunlarda karşılaşabileceğimiz tehlikeler

ile TUĞÇE ÇELEN

}Mali Risk: Diyelim ki uygulama içinde bir defa satın alma işlemi gerçekleştirdiniz. Bu durum faturanızın kabarık gelmesine sebep olabilir.

}İçerik Riski: Oyunun amacı 100 kişi arasında rakipleri yok ederek birinci olmak. Bu durum oyuncunun diğer rakipleri ‘’düşman’’ olarak algılamasına ve diğerlerine karşı nefret duygusu beslemesine sebep olabilir. Ayrıca oyun tamamen ‘’şiddet’’ üzerine kurulu olduğu için, oyuncu şiddet içerikli görsellere maruz kalabilir. Şiddet içerikli oyunların agresif davranışları tetikleme gibi kısa dönemli etkileri olabilir.

}Kullanım Riski: Çocukların, başka günlük faaliyetleri aksatacak şekilde çok uzun sürelerle ekran önünde kalmamasına dikkat edilmeli. Bunlar yerine sosyal etkinliklere, okumaya, akademik sorumluluklara, açık havada vakit geçirmeye, akranlarınızla çevrimdışı oyun oynamaya, fiziksel etkinliklere dengeli şekilde vakit ayırdığınızdan emin olun.

}Temas Riski: Oyun içinde  tanımadığınız insanlarla sesli ve yazılı olarak iletişim kurmanızı mümkün olduğundan  siber zorbalığa veya kötü niyetli kişilerin istismarına maruz kalabilirsiniz. Dikkatli olunmalı.